Bowenova technika výrazně posiluje u vnímavého organismu schopnost využít samoléčebné mechanismy ke zlepšení aktuálního stavu. Pozitivní vliv byl zjištěn u mnoha zdravotních problémů. Patří mezi holistické, velmi šetrné, zcela neinvazivní a nediagnostické metody, kdy tělo je vnímáno jako celek, bez zaměření na problematické partie. Můžeme ji popsat jako velmi jemnou a šetrnou manipulaci s měkkou tkání  (svaly a šlachy). Skládá se z jednotlivých pohybů přes určené a přesně definované body lidského těla.  Unikátní je právě tento pohyb, kdy bowenista svými prsty nebo palci pohybuje kůži přes sval nebo šlachu , poté vyvine velmi jemný tlak a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět. mezi jednotlivými sériemi pohybů, tzv. procedurami , jsou krátké (asi 2 minutové) pauzy. Ty poskytují tělu čas k dokonalému "zpracování" informace a umožní maximální využití těchto pohybů.

Bowenova technika působí na několika úrovních: fyzikální, chemické a psychické (emocionální). Přesný mechanismus působení není znám. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah.

Nervozita a stres
Astma, angiozní bolesti, rozedma plic, senná rýma
Artritida, syndrom karpálního tunelu
Chronický únavový syndrom
Potíže s nervosvalovou rovnováhou
Trávicí potíže, koliky Bowen-kn
Noční pomočování dětí, inkontinence
Neplodnost, těhotenské potíže, premenstruační syndrom
Bolesti prsou, napětí a otoky prsou, nepravidelná laktace
Lymfatické uzliny a cesty
Zatuhlé (zamrzlé) rameno, tenisový loket, oštěpařský loket
Posunutá pánev, bolesti kotníků, kladívkové prsty, haluxy
Bolesti kolen a achillovy šlachy
Bolesti hlavy, migrény, závratě
Nedoslýchavost a problémy s ušima, očima
Problémy se spodní čelistí a trojklanným nervem
Ledvinové potíže, prostata, zhoršený odtok lymfy
Bolesti zad, hrudníku, bránice
Bolesti břicha, kříže, kostrče, hýždí, skolióza
Svalové bolesti a křeče, růstové bolesti, disharmonie kýčlí
Zánět sedacího nervu, sportovní úrazy ......

Bowenovu techniku bereme jako DAR, který s naším nejlepším úmyslem a záměrem dáváme či nabízíme tělu. To totiž nejlépe samo ví, kde je problém. Pokud o tento dar stojí, jednoduše ho přijme a využije, kde je nejvíce potřeba. Velmi často je používána ve fyzioterapeutických nebo chiropraktických ordinacích a masážních salónech.

 

Jak tato technika působí?

Sám Tom A. Bowen odpovídal na tuto otázku: "Kdybych to věděl, neexistovali by nemocní lidé." Pravdou je, že tato metoda je poměrně mladá a ještě neznámá. První kurz byl vyučován v roce 1986 v Austrálii a v roce 1993 ve Velké Británii! Do té doby to byla pouze doména jednoho "zázračného muže". 

Bowenova technika působí na několika úrovních: fyzikální, chemické a psychické (emocionální). Přesný mechanismus působení není znám. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k  mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah.

 

Tom A. Bowen (1916 - 1982) neměl žádné medicínské vzdělání. Pracoval jako truhlář, pomocný dělníka rozvážeč mléka. Byl vášnivý sportovec, sám trénoval místní fotbalový klub a jako masér samouk po každém zápase poskytoval svému mužstvu masáže. Možným impulsem pro něj mohlo být setkání s Ernie Saundersem, věhlasným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem.

Prvním Tomovým pacientem byla jeho žena (chronický astmatik). V roce 1952 Tom otevřel kliniku a brzy se stal vyhlášeným léčitelem. Svoji techniku neustále zdokonaloval a vyvíjel. Jeho asistenti popisovali Tomovu vynikající schopnost " číst" lidské tělo a rozpoznat hlavní problém. Toto nadání mu umožnilo aplikovat jen několik cílených pohybů z jeho techniky k dosažení výsledku. Úspěšnost jeho zákroků se tradovala kolem 85-95%. Tom často pracoval v několika místnostech a s několika pacienty zárověň. To vysvětluje množství jeho návštěvníků. jen v roce 1974 uváděl  na 13.000 platících klientů. Toto číslo však není zdaleka konečné, neboť každou sobotu a neděli věnoval dětským pacientům a sociálně slabším, které léčil zdarma a tím nejsou v evidenci.